Terapie strachu – jak vzít život do svých rukou?

Myslíte si, že máte svůj život pod kontrolou? Že dokážete ovládat každou svou myšlenku či emoci tak, abyste byli schopni vytvářet přesně takovou budoucnost, jakou si přejete?

Pár jedinců to jistě dokáže. Ale my ostatní jsme po celý život obětí svých myšlenek a strachů a časem nám dojde, že si nemůžeme být jisti vůbec ničím.

Nestálo by za to, mít svůj život alespoň trochu pod kontrolou? Nežilo by se nám lépe, kdybychom se zbavili alespoň některých zátěží, které nám nedovolí se rozlétnout?

❋❋❋

Nedávno jsem byla svědkem situace, která mi ukázala, jak si my sami vytváříme svou budoucnost. A někdy se to může odehrát opravdu rychle…

Otec jedné slečny byl skálopevně přesvědčen o tom, že když jeho dcera nebude chodit na všechny preventivní lékařské prohlídky, nemůže být zdravá.

Ona sama ale věřila, že své tělo dokáže udržet zdravé tím, že o něj bude náležitě pečovat a nebude ho záměrně nijak poškozovat.

Její otec byl ale příliš vystrašený na to, aby věřil, že zdraví si lze udržet bez cizího zásahu.

A tak svou dceru pravidelně přesvědčoval o tom, že pokud se nedá zkontrolovat lékařem, onemocní.

Dceru každý jeho proslov vždy hluboce zasáhl a vyvolal v ní pocit strachu a bezmoci. Snažila se těmto pocitům postavit, protože si uvědomovala, jak silně ji ovládají. Bylo to pro ni velmi vyčerpávající a ona si začínala uvědomovat, že to sama nezvládne.

Když jsme se setkaly, doznívaly v ní zrovna následky další „dobře míněné“ otcovi rady.

Byla velmi vystrašená a nebyla schopna ovládat své pocity strachu o své tělo. Svěřila se mi, že má pocit, že se to, před čím ji její otec varoval, skutečně stalo. Cítila se velmi vyčerpaná, slabá a nemocná.

Bylo vidět, že ztratila schopnost ovládat svůj život. Byla připravena odevzdat svůj osud do rukou lékaře.

Když jsme podrobně probraly, co ji trápí, zjistila jsem, že se vlastně nestalo vůbec nic, co by nějak ohrožovalo její zdraví či život.

Ona se ale ocitla v zajetí tak silného strachu, že nebyla schopna vyhodnotit, zda je důvod jejího strachu oprávněný. Bylo jasné, že jestli v tomto stavu zůstane delší dobu, to, čeho se tak bojí, se opravdu stane.

❋❋❋

Energie strachu bývá totiž tak silná, že se velmi snadno zhmotňuje.

A jak zareagujeme, když se naše obavy vyplní?

„Já jsem věděla, že se to stane. Proto jsem se toho tak bála.“ Přesvědčíte sami sebe, že tomu, co se vám stalo, se nedalo vyhnout, ať byste se tomu snažili jakkoli zabránit.

Ale co když je to jinak?

Co když si svou budoucnost vytváříme právě tím, jak se necháme ovládat svými pocity? Proč nad nimi nedokážeme získat kontrolu, aby nad námi už neměly takovou moc?

Téma strachu se často objevuje v nejrůznějších příbězích, které spolu sdílíme z generace na generaci. Jako bychom nějak tušili, že v sobě skrývají důležité poselství, díky němuž můžeme jako lidstvo přežít nejrůznější nebezpečí, kterému jsme během života vystaveni. Uvnitř těchto příběhů je ukryt jasný návod, jak nad strachem zvítězit – dokud se bojíme, může nás to stát život. Když se ale bát přestaneme, nebezpečí se jako zázrakem rozplyne.

Když se setkáme s něčím či někým, kdo se snaží v nás vyvolat strach, je jen na nás, jak tuto situaci vyhodnotíme a jakou budoucnost si začneme utvářet.

Můžeme se nechat přesvědčit, že nám skutečně hrozí nebezpečí a prožívat každý náznak toho, co by nás mohlo ohrozit, s pocitem strachu a bezmoci.

Zkuste si vybavit situaci, ve které jste cítili velký strach. Znovu ji v duchu prožijte a vnímejte, jak na strach reaguje vaše tělo.

Můžete se cítit ochromení, ztracení či bezmocní. Vaše tělo je najednou slabé, jako by z něj vyprchala veškerá energie, kterou byste mohli využít ke své ochraně. A když se podíváte ještě podrobněji, můžete si povšimnout, že na určitém místě v těle cítíte chlad, či dokonce bolest. A zajímavé je, že každý pocit strachu oslabí jinou část těla.

A dokážete si představit, jakou škodu může v těle napáchat dlouhodobě se opakující pocit stejného druhu strachu, který ovlivňuje stále stejnou část těla?

Pokud ale víme, jak moc mohou naše pocity ovlivnit naše tělo, přistupujeme k situaci, která se v nás snaží vyvolat strach, s mnohem větší opatrností.

Uvědomujeme si, co by se mohlo stát, kdybychom se nechali strachem pohltit a ovládnout. A děláme vše pro to, abychom strachu nepodlehli.

Toho můžeme dosáhnout tím, že se pokusíme zjistit o tom, čeho bychom se měli bát, více informací. Často to úplně stačí k tomu, abychom se přesvědčili, že nás tato situace vlastně neohrožuje a že není důvod k tomu, se jí obávat.

A pokud se i přesto, stále bojíme, můžeme se ještě pokusit zvýšit své vibrace natolik, že začneme tvořit budoucnost, v níž není pro strach místo. O tom, proč a jak to udělat, si můžete přečíst v článku „Jak se co nejlépe připravit na nadcházející události?“

❋❋❋

A jak dopadl příběh oné dívky?

Pomohla jsem jí vybavit si několik dalších okamžiků, ve kterých prožila silný strach o život.

Tyto vzpomínky byly ukryty hluboko uvnitř její bytosti a postoj jejího otce je znovu vynesl na světlo a dal jim sílu ovlivňovat její současný život. Poté, co si tyto vzpomínky znovu vybavila a zpracovala, ztratily nad ní svou moc. Její strach se postupně oslaboval a ona se mohla konečně pořádně nadechnout…

Přečteno 909 x

.

.

Další článek na toto téma:  Trápení zbloudilých duší
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.
Zaslat upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments